Порядок укладання шлюбу в умовах воєнного стану

Дата: 11.07.2022 08:00

В умовах воєнного стану є можливість одружитись за 1 день, звернувшись із заявою до будь-якого відділу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), враховуючи вимоги статті 32 Сімейного кодексу України, яка передбачає можливість реєстрації шлюбу в день подання заяви, якщо є безпосередня загроза для життя нареченого або нареченої.

Водночас, на час дії воєнного стану, на рівні із працівником органів реєстрації актів цивільного стану шлюб може зареєструвати безпосередній командир (начальник) армійця або керівник закладу охорони здоров’я, склавши відповідний акт, який підтверджує факт реєстрації шлюбу.

В умовах воєнного стану військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань можуть також укласти шлюб дистанційно, без присутності себе або нареченої.

Для цього необхідно подати відповідну заяву безпосередньому командиру, в якій обов’язково зазначити відомості про себе та наречену (нареченого), зокрема прізвище, власне ім’я та по батькові, дату народження, громадянство, а у разі зміни прізвища — відомості про обране прізвище.

Надалі командир засвідчує справжність підпису на заяві та надсилає її до будь-якого відділу реєстрації актів цивільного стану або до відділу, який вже зазначений у заяві, чи до територіального органу Міністерства юстиції.

Крім того, на практиці, наречена з’являється до органів РАЦС, а військовослужбовець може бути присутнім під час реєстрації шлюбу по відеозв’язку.

Крім того, в умовах воєнного стану факт реєстрації шлюбу може засвідчуватись актом, який складає відповідний командир, наділений відповідними повноваженнями.

Такий акт може бути складений і без особистої присутності наречених. Один із пари, або навіть обидва, можуть бути присутніми під час його складення по відеозв’язку. У ньому зазначається дата та місце його складення, прізвища, власні ім’я та по батькові наречених, дати їх народження, громадянство, а у разі зміни прізвища — відомості про обране прізвище.

Також акт обов’язково скріплюється гербовою печаткою військової частини і його оригінал направляється до будь-якого відділу РАЦС для складення актового запису про шлюб в паперовій формі та внесення інформації в Реєстр або до територіального органу Міністерства юстиції, який забезпечить його пересилання до відділу РАЦС.

Актовий запис про шлюб складається в день отримання відділом РАЦС заяви про реєстрацію шлюбу або акту.

У разі активної фази ведення бойових дій у відповідному регіоні є вірогідність того, що акт за будь-яких обставин може не надійти, тож варто в цьому випадку зробити копії документів, направляти документи на електронну адресу РАЦС або через інші доступні месенджери.

Тож, пересічний військовий, який виконує бойові завдання та його наречена, яка перебуває в іншому регіоні України або за кордоном, можуть укласти шлюб дистанційно,  при цьому не сплачуючи державне мито.