В Україні заборонено курити у громадських місцях: де саме та які штрафи передбачені за порушення

Дата: 22.07.2022 15:11

З 11 липня 2022 року набрали чинності зміни до статті 13 Закону України № 2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового диму. Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захист від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання в публічних приміщеннях тощо.

Згідно закону, з 11 липня по території всієї України заборонено куріння електронних сигарет та систем нагрівання тютюну (IQOS і glo), на рівні з сигаретами, кальянами та е-сигаретами у певних громадських місцях. Відповідний законопроект Верховна Рада ухвалила ще 16 грудня 2021 року.

Курити звичайні та електронні сигарети заборонено:

- у ліфтах та таксофонах;

- у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

- у приміщеннях та на території навчальних закладів;

- у приміщеннях та на території спортивних та фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури та спорту;

- у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

- у приміщеннях об'єктів культурного призначення;

- у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;

- у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

- у приміщеннях готелів та засобів розміщення громадян;

- у приміщеннях гуртожитків;

- на дитячих майданчиках;

- у місцях загального використання житлових будинків;

- у підземних переходах;

- у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі таксі;

- на вокзалах та станціях;

- на зупинках маршрутних транспортних засобів.

Також заборонено куріння електронних сигарет в аеропортах, крім спеціально відведених для цього місць.

Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено Законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачає накладення штрафу 51–170 грн. У разі повторного протягом року порушення штраф становить 170–340 грн згідно зі ст. 175–1 КУпАП.

Сподіваємось, що українці, які курять, поважають своїх близьких і цінують їхнє право на бездимне середовище, тож будуть дотримуватися норм бездимного законодавства.

Що робити, якщо вас обкурюють?

• Ввічливо звернутися до курця з проханням припинити порушення, якщо безпекова ситуація дозволяє.
  • Звернутися до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення.
  • Звернутися до поліції за номером 102.
  • Скласти скаргу до Держпродспоживслужби на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або іншим чином порушує норми бездимного законодавства.
  • Розмістити наліпку про заборону куріння (наприклад, у визначеному місці під’їзду).