Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області ІНФОРМУЄ:

Дата: 03.02.2023 15:08

Основні вимоги щодо безпечного застосування засобів захисту рослин

• застосування засобів захисту рослин повинно здійснюватись на основі проведених суб’єктом господарювання обстежень угідь, посівів, насаджень, продукції рослинного походження,  сховищ тощо та бути екологічно та економічно обґрунтованими;
  • асортимент, сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», а також в Додатку до Переліку;
  • наявність допуску (посвідчення) у осіб, діяльність яких пов'язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів та торгівлею ними;
  • неухильне дотримання вимог техніки безпеки під час роботи із засобами захисту рослин;
  • завчасно, але не менше, ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи;
  • зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку, не менше:

– при авіаційному – 1000 м (з урахуванням напрямку вітру),

– при вентиляторному обприскуванні – 500 м,

– при штанговому і гербігації дощуванням – 300 м

• швидкість вітру під час застосування пестицидів: до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне);
  • роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10° C.
  • при застосуванні пестицидів необхідно враховувати напрям вітру  та не допускати знесення шлейфу пестициду на прилеглу територію;
  • обов’язкова технічна справність машин та механізмів, які використовуються для внесення засобів захисту рослин;
  • використання авіації для внесення пестицидів проводиться на основі „Правил організації та виконання авіаційних робіт у сільському та лісовому господарстві”,  Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, інших нормативно-правових документів.

Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов'язані дотримуватися вимог Закону України «Про бджільництво», „Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл”, інших діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь. Зокрема,  не пізніше, ніж за три доби до початку обробки пестицидами, пасічники, пасіки яких знаходяться на відстані ближче 10 км від оброблюваних площ, попереджаються письмовим повідомленням. Інформація про обприскування направляється до органів місцевого самоврядування (міських, сільських та селищних рад, ОТГ), розміщується у населених пунктах у громадських місцях (біля магазинів, зупинок транспорту, тощо), на дошках об’яв у вигляді оголошень, через місцеві ЗМІ, де повідомляється точна дата обробки, територія і культура, що будуть оброблятися, назва препарату, форма і метод його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату, вказівки щодо строку ізолювання бджіл. В разі розміщення пасіки на ділянках (наприклад ліси та лісополоси, в яких цвітуть медоноси (липи, акації тощо)), які прилягають до посівів чи насаджень і на яких можуть бути застосовані пестициди, пасічник повинен повідомити власників сільськогосподарських угідь в радіусі 10 км про перебування пасіки в зоні можливого обробітку сільськогосподарських культур пестицидами. Обробки пестицидами проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускається обробка квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.