Якщо землю належно не оформити, її передадуть у власність держави
Начальник відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Джулинської сільської ради Анатолій Балан – про продовження терміну оформлення права власності на земельні ділянки власниками невитребуваних земельних паїв до 2028 року
- Що слід розуміти під невитребуваними земельними частками, оформлення яких продовжено з 2025 до 2028 року?
- Це землі, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок. Саме термін їх оформлення продовжено з 2025 до 2028 року. Про це йдеться в ухваленому Законі № 3993-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин», який вже набрав чинності.
- Чим зумовлено продовження строку оформлення?
- Продовження строку оформлення невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок було зумовлено необхідністю в умовах воєнного стану надати більше часу їх власникам або спадкоємцям, які з різних причин не мали змоги дотриматися визначеного раніше крайнього строку, для цього.
- Що чекає на власників, якщо вони не оформлять таку землю і до 2028 року?
- Якщо до 1 січня 2028 року власники невитребуваної земельної частки (паю) або їхні спадкоємці не оформлять право власності на земельну ділянку, вважатиметься, що вони відмовилися від одержання ділянки.
Надалі, після формування невитребуваної земельної частки (паю) у земельну ділянку, рішенням органу місцевого самоврядування та за його заявою на підставі рішення суду ця земельна ділянка передається у комунальну власність відповідної територіальної громади у порядку визнання майна безхазяйним.
Протягом семи років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передавати її у приватну власність (крім передачі її власникам невитребуваної земельної частки (паю) або їхнім спадкоємцям).
- Ваші настанови власникам невитребуваних паїв?
- Час біжить швидко, а тому варто поспішати із оформленням своєї законної власності. Тим більше, що зробити це нескладно, всього у кілька кроків: розробити та затвердити документацію із землеустрою, зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі, а також зареєструвати права власності на неї у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.