Державна екологічна інспекція закликає припинити спалювання рослинності
У зв'язку із численними випадками підпалу пожнивних рештків у сільськогосподарських угіддях, сухої рослинності в балках, опалого листя та сміття на присадибних ділянках Державна екологічна інспекція у Вінницькій області закликає громадян, суб'єкти господарювання, установи та організації, припинити спалювання рослинності, розведення багать у лісі під час відпочинку, палити, залишати непогашені сірники і недопалки у лісі.
Спалювання сухої трави, розведення багать, паління, залишення недопалків у лісових масивах, в межах та за межами населених пунктів, сільськогосподарських угіддях та лісосмугах може призвести до неконтрольованого екологічного лиха, до нищення господарських і житлових будівель, гектарів лісу та лугів, загибелі звірів та птахів.
Державна екологічна інспекція у Вінницькій області вимагає утриматися від спалювання сухої рослинності, відповідально ставитися до правил пожежної безпеки у лісах та інформує про заборону на відвідування хвойних лісів, в тому числі об'єктів природно-заповідного фонду; розведення багать у лісі та лісосмугах; заїзд автотранспорту до лісових масивів, влаштування смітників та спалювання відходів; використання в лісі пижів (клейтухів) виготовлених з горючих або здатних тліти матеріалів. Пам’ятайте! нехтуючи встановленими правилами пожежної безпеки, ви:
- Наносите шкоду ґрунту і землі;
- Отруюєте повітря;
- Вражаєте своє здоров’я та здоров’я своїх рідних;
- Пошкоджуєте рослини;
- Знищуєте птахів і тварин.
При спалюванні рослинних рештків, листя, гілля вивільнюються речовини та сполуки, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет, посилюють негативний перебіг хронічних захворювань. Разом з листям як правило горить і різноманітне сміття, що суттєво забруднює атмосферне повітря. Під час спалювання, вогнище руйнує не лише мікроорганізми, а й гнізда птахів, плазунів, дрібних ссавців, тощо. Вогнище може перерости в неконтрольоване горіння і нерідко призводить до важких наслідків, до некерованих надзвичайних ситуацій, виникає небезпека лісових пожеж, полезахисних лісових смуг, вздовж автошляхів, займання побутових споруд, будинків, автотранспорту у селищах, пошкодження ліній електропередач, газопроводів з нищівними наслідками.
Спалення рослинності, розведення багать, порушення правил пожежної безпеки у лісах забороняється законодавством України та передбачає відповідальність з відповідним накладенням адміністративних стягнень від 85 до 1190 грн. з відшкодування шкоди, яка може бути нанесена довкіллю. (при значних розмірах завданої шкоди довкіллю визначена кримінальна відповідальність).
Якщо ж пожежа розгорілася і ви не можете загасити її самотужки – якнайшвидше зателефонуйте до служби порятунку за телефоном «101» чи повідомте державну лісову охорону або органи місцевого самоврядування і вкажіть про місце загоряння.