Соціальні послуги: що це та як їх отримати?

Дата: 30.05.2022 08:00

Фото без описуКожен з нас опинявся в ситуації, коли звертався за підтримкою чи допомогою до батьків чи друзів, але часом такої підтримки недостатньо. Якщо людина опинилась у скрутній ситуації, вона може звернутись за професійною підтримкою – соціальними послугами.

Соціальні послуги – це заходи з допомоги особам/сім’ям, які опинились у складних життєвих обставинах та не можуть самостійно подолати труднощі. Соціальні послуги можуть бути:

• простими, які не потребують постійної комплексної допомоги, зазвичай вони є короткотривалими і разовими (наприклад, консультація чи представництво інтересів);
  • комплексними – планомірна і тривала у часі послуга, яка потребує взаємодії фахівців (наприклад, соціальний супровід).

Соціальні послуги може отримати кожен. У разі потреби звертатися можна за адресою: вул. Грушевського, 1 а, с. Джулинка - КУ «Центр надання соціальних послуг Джулинської сільської ради».

Ось кілька прикладів, хто і у яких випадках може звернутись за соціальними послугами:

• дорослі чи діти, які за станом здоров’я потребують послуг (втратили рухову активність, мають інвалідність, невиліковні хвороби, психічні розлади), а також їхні сім’ї;
  • сім’ї, які зазнали шкоди внаслідок пожежі, стихійного лиха, катастрофи, бойових дій, терористичного акту, збройного конфлікту, тимчасової окупації;
  • малозабезпечені сім’ї чи ті, в яких є безробітні;
  • сім’ї, які потребують підтримки у вихованні дітей (розлучення, яке впливає на дитину, одинокі батьки, сім’ї, в яких батьки ухиляються від обов’язків, сім’ї, які виховують дітей-сиріт, сім’ї, які виховують дітей, тимчасово залишених батьками (батьки-заробітчани);
  • діти-сироти;
  • діти, які перебувають в інтернатних закладах.

На всіх етапах з людиною будуть працювати фахівці із соціальної роботи/соціальні працівники/соціальні робітники, які відіграють ключову роль у наданні соціальних послуг.

Залежно від кінцевої цілі соціальні послуги поділяються на:

• соціальну профілактику – запобігти виникненню складних життєвих обставин та/або потраплянню особи/сім’ї в такі обставини;
  • соціальну підтримку – допомогти особі/сім’ї подолати складні життєві обставини;
  • соціальне обслуговування – мінімізувати для особи/сім’ї негативні наслідки складних життєвих обставин, підтримувати їх, допомогти включитись у громаду.

Перш ніж надати соціальну послугу, фахівці із соціальної роботи мають оцінити потреби людини або сім’ї, які потребують допомоги. У разі потреби можна залучити також медичних працівників. Соціальні послуги можна отримувати постійно, періодично або тимчасово, враховуючи ситуацію.